ساخت وبلاگ

مقدمه :
قبل از بيان هر چيزي بگم تمامي مطالبي که در زير گفته شده به درد حرفه اي ها نمي خوره و مطالب زير فقط به منظور ساخت وبلاگ و مقدماتي مي باشد؟؟؟
ساخت وبلاگ به راحتي ساخت Mail  توي Yahoo مي باشد . از نظر شيوه ساخت ، وبلاگ ها بسيار شبيه ساخت يک Mail  هستند و روزآوري آنها هم به راحتي فرستادن يک Mail  براي دوستان.من به شما قول مي دم اگر 30 دقيقه شايد هم کمتر ( بستگي به سرعت خودتون داره ) روي همين موضوع همين الآن وقت بزارين اونوقت يک وب لاگ خواهيد داشت.
البته من نمي خوام وارد مسائل پيشرفته ساخت وب لاگ ها مثل قرار دادن ساعت ، موزيک و يا تغيير در Theme ها در وب لاگ ها صحت کنم چون از اين چور چيزا در وب لاگ ها فراوون هست و من فقط در اينجا به ساخت يک وب لاگ ساده مي پردازم:(از صفر)
اگه دقت کرده باشين مي بينين که بعد از نام وب لاگ ها در وب( مثلا hyades )کلمه persianblog  وجود دارد اين به خاطر اين است که سايت persianblog به نوعي فضا و ابزار هايي براي ساخت يک وب لاگ را در اختيار کاربران خود قرار مدهد دقيقاً مثل سايت Yahoo .
پس در ابتدا به سايت
http://www.persianblog.ir مي رويم . خوب مسلما ابتدا بايد عضو اين سايت شويد همان طور که براي استفاده از ميل Yahoo در آن عضو مي شويد پس براي اين منظور در همان صفحه اول يا Home page گزينه عضويت در سايت رو انتخاب کنيد . در صفحه جديد از شما چندين سوال مي شود که جواب دادن به بعضي از آنها اختياري است ولي سوالاتي که در جلوي آنها علامت * وجود دارد بايد پاسخ دهيد زيرا در غير اين صورت سايت امکانات ذکر شده را در اختيار شما قرار نمي دهد.
اولين سوال از شما شناسه کاربرى است که در حقيقت همان آدرس وب لاگ شما خواهد بود و اسمي است که کاربران با دارا بودن آن قادرند به وبلاگ شما وارد شوند مثلا در وبلاگ که هم اکنون در آن هستيد اسم شناسه کاربري ، کلمه hyades است البته قابل ذکر است که در انتهاي کار، به آدرس اينتر نتي شما پسوند .persianblog.ir اضافه خواهد شد مثل http://hyades.persianblog.ir
قسمت بعد کلمه عبور هست در حقيقت اين کلمه رمز شما ست و اين کلمه و يا عدد را فقط خود شما داريد و کلمه عبور بعد ها براي به روز آوري وبلاگتان يا  ايجاد تغييرات و يااضافه کردن متن ها ، اخبارهاي جديد به آن نياز خواهيد داشت پس مراقب باشيد که اين Password  را فراموش و يا لو ندهيد زيرا در آن صورت است که بدبخت شده ايد ( شوخي کردم.)
خوب در قسمت بعدي يعني تکرار کلمه ي عبور رمز بالايي را دومرتبه وارد کنيد تا مطمئن شويد که کلمه عبور را درست وارد کرده ايد .
قسمت بعدي نامتون هست و وارد کردن اون الزامي هست البته من به شما پيشنهاد مي کنم در اين قسمت نا متون را مناسب وارد کنيد و يا با توجه به وب لاگ تون باشه زيرا بعدا توي هم جاي وب لاگ همش اسمتون رو مي نويسن مثلا نوشته شده توسط محمد در ساعت فلان پس سعي کنين يک اسم باهال در اين قسمت وارد کنيد.
قسمت بعدي نام خانوادگي است که خالي بزارين بهتر تر تر هستش.
و اما عنوان وبلاگ ،اين قسمت مهمترين قسمت وب لاگ شماست اين قسمت با فونت 1000000000  در قسمت Title و يا سر در وب لاگ شما قرار مي کيرد پس در انتخاب اين قسمت بسيار دقت کنيد .
و لي در رابطه با توضيحي کوتاه درباره خودتان ، جنسيت ، سن و کشور خوب همون طور که معلومه نوشتن اين اطلاعات هم لازم نيست.
به پست الکترونيکي بسيار دقت کنيد و يک Mail ي که خالي است استفاده کنيد و در تايپ اون هم دقت کنيد زيرا پست الکترونيکي يا قشنگترش Mail تنها راه ارتباط شما که يه نوعي وبمستر هستيد و بازديد کنندگان وبلاگ تون هست پس سفارش نکنم اين بخش هم خيلي مهمه.
زمينه کاري هم که طبق معمول هويجه.
بعد از وارد کردن مشخصات خود و وبلاگتون ، متن زير آنها را بخوانيد بعد در جلوي سوال مطالب بالا مورد قبول است: بله را انتخاب کنيد و بعد بر گزينه فرم بالا مورد تاييد است کليک کنيد از اينجا به بعد است که کار شما شروع مي شه .
بعد از انجام اين اعمال يک ميل از طرف سايت پرشين بلاگ به پست الکتروني که داده بودين مياد و توضيحات بسيار مفيدي براي شما ميفرسته و من پيشنهاد مي کنم حتما اول به Mail خود سري بزنيد و اون را مطالعه بفرمائيد .(اطلاعاتي چون تکرار بيان پسورد ، آدرس وب لا گتون ، تنظيمات وبلاگ و غيره........)
 
ساخت شکل و شمايل وب لاگتون:
بعد از تاييد عبارت فرم بالامورد تاييد است صفحه اي با مضموم تبريک گويي به شما ظاهر مي شود و در آن شناسه کاربري يا در حقيقت آدرس وب لاگ شما را متذکر ميشود. بعد از اين صفحه بر روي ورود به سايت را انتخاب مي کنيد، در اين قسمت همان شناسه که در 2صفحه قبل انتخاب کرده ايد (عزيزان دقت داشته باشن در هنگام وارد کردن شناسه کاربري هيچ نيازي به پسوند    persianblog.ir نيست ، مثلاً شناسه ي وب لاگ من hyades نام دارد) و همچنين کلمه عبور يا همان Password  را وارد کنيد با اين عمل و وارد شدن به محيط ويرايش مي توانيد وب لاگ خود را به هر شکلي تبديل کنيد . با وارد شدن به اين محيط سا يت به شما ابزار هايي براي ويرايش و تغيير شکل ظاهري آن بر اساس سليقه شخصي شما مي دهد و چنانچه به زبان برنامه نويسي HTML  واقف باشيد مي توانيد ظاهر وب لاگتون مثل يک سايت حرفه اي طراحي کنيد. پس به سراغ ساخت وب لاگ با همين ابزار ها که سايت ميده کار رو شروع مي کنيم و من هم سعي مي کنم طراحي پيشرفته وب لاگ را به شماآموزش بدم چون به صورت خفن وقتم پر هست!!!! (يکم کمتر)
پيشنهاد من به شما اين است اول از همه به سراغ انتخاب قالب برويد در اين قسمت شما ميتوانيد قالب و سبک وبلاگ تون رو انتخاب کنيد و بعد ها به اميد خدا خدتون يک تغيير اساسي توي اون بدين .
بعد از اون به قسمت مشخصات شخصي برويد ، بعيد مي دونم تو اينجا مشکلي باشه پس قسمت بعدي!!!!!
بعد از اون به مهمترين قسمت ساخت وب لاگ يعني قرار دادن متن مي پردازيم.
براي ايم کار به قسمت مديريت يادداشت ها و پيام ها برويد اگر تاحالا با برنامهMicrosoft word  کار کرده باشيد اين صفحه براي شما آشناست پس در اين قسمت هم متن هاي خود را تايپ کنيد ( البته اگر بيکار و پولدار هستيد ، اگر مثل من پول در بساط نداري قبلاً تو Word  تايپ کنيد و بعداً در اين مکان Past  کنيد.) بعد از اتمام کار بر روي گزينه فرستادن يادداشت و بازسازي وبلاگ کليک کنيد  عزيزان دقت داشته باشيد اگر بر روي فرستادن اين يادداشت کليک کنيد متن شما در قسمت فضاي خالي که به مب لاگ شما اختصاص داده شده است ذخيره مي شود و در وب لاگ شما مشاهده نمي شود .
و کاربر گزينه دومي اين است که مثلاً متن را در يک روزي در فضاي خودتوم (پول مفته) ذخيره مي کنيد و در روز موعود آن را بر تمام عالميان مي گشاييد.
در قسمت باز سازي وبلاگ نيز فقط اطلاعاتي در مورد وبلاگمان در اختيار ما قرار مي دهد.(اطلاعاتي چون حجم کل وبلاگ ما و تاريخ ها ي به روزآوري آن)
   البته شما مي توانيد کار هاي بسيار فراتر ي نسبت به اين انجام دهيد و من هم سعي مي کنم شما را در اين امر کمک کنم البته ترجيح ميدهم شما از من سوال کنيد و من هم جواب بدم زيرا اين روش بسيار مفيد تر خواهد بو د.
 
 
آموزش به روز آوري وب لاگ ها:(Uptoday)

در اينجا ما فرض مي کنيم که شما وب لاگ رو از طريق قسمت هاي فوق طراحي کرده ايد و قصد داريد بعد از چند روز ( و يا چند دقيقه) بعد آن را به روزآوري يا اصطلاحاًUptoday  کنيد. پس باما همراه باشيد.
در ابتدا به آدرس http://www.persianblog.ir/signin.asp مي رويد در اين جا شناسه کاربري را وارد مي کنيد همان طور که در بالا گفته شد هيچ نيازي به پسوند persianblog.ir نيست . بعد از آن کلمه عبور را وارد مي کنيد. با اين کار شما دومرتبه به همان محيط ويرايش اول خواهيد رفت ، باز به قسمت مديريت يادداشت ها و پيام ها مي رويدو بعد از وارد کردن متن جديد بر روي عبارت فرستادن يادداشت و بازسازي وبلاگ کليک کنيد اگر دقت کرده باشيد ذر قسمت پائين همين صفحه يعني صفحه ي مديريت يادداشت ها و پيام ها ليستي از مطالبي که تا کنون در وبلاگ خود قرار داده ايد را مشاهده مي کنيد و قادر هستيد در آنها تغييراتي را هم به وجود بياوريد.(ويرايش آن ، پاک کردن آن مطلب و مطالعه پيام هايي که در را بطه با آن متن کاربران براي شما گذاشته اند.
 
 
 
 
 
بخش سوم
 
 
 
 
افرادي که مي خوان بتونم توي برنامه هاي گرافيکي فارسي تايپ کنن:
 
برنامه تايپ کردن در محيط برنامه هاي گرافيکي مثل Photoshop  و يا Flash ، Premiere  علاوه برداشتن يک فارسي ساز نياز به يک برنامه ي ديگري دارد . فارسي ساز هايي که تقريبا تمامي افراد در رايانه هاي شخصي خود دارند براي تايپ فارسي در محيط Microsoft word کافيست ولي چنانچه مايليد در برنامه هاي گرافيکي ذکر شده فارسي تايپ کنيد به برنامه مکمل ديگري نياز داريد مثل برنامه ي IPT 5  . کار با اين برنامه بسيار ساده و راحت است ولي محدوديت هايي نيز براي کاربران خود به وجود آورده است از جمله فونت هاي محدود يعني ما نمي توانيم بوسيله اين برنامه از تمامي فونت هاي فارسي استفاده کنيم ، بعد از نصب اين برنامه به همراه آن بايد فونت هايي با پيشوند IPT را نيز نصب کنيم البته برنامه هاي ديگري براي اين امر وجود دارد ولي من اين برنامه را به شماپيشنهاد ميکنم.
کار با اين برنامه :
بعد از نصب اين برنامه بر روي کامپيوتر خود به آدرس زير برويد.
 
Start>Programs>IPT 5 >IPT 5
در اين جا چنانچه برنامه را از خود شرکت برنا رايانه خريداري کرده باشيد مستقيم وارد محيط تايپ خواهيد شد در غير اين صورت مي بايست بر روي گزينه اجراي آزمايشي کليک کنيد.
در اين بخش عبارت خود را تايپ کنيد و بر روي گزينه Copy  کليک کنيد و سپس در محيط برنامه ي گرافيکي خود شويد و بعد از انتخاب ابزار Text Tools و فونت مورد نظرتان (مثلا IPT Homa ) در محيط کار راست کليک کرده و گزينه Pasteرا انتخاب کنيد و يا توسط کليد ميانبور Ctrl + V عبارت تايپ شده در محيط IPT  را Paste  کنيد

  
نویسنده : esfandiar baharloo ; ساعت ۱:٥۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٦ دی ،۱۳۸٢