كامپيوتر بي صدا

راهي براي كم كردن صداي تاقو توق كامپيوتراتون.
کم کردن سر و صدای کامپيوتر ميتواند خيلی سخت باشد زيرابيشتر سر و صدای کامپيوتر ناشی از دو قطعه اصلی سيستم يعنی هارد ديسک و فن سيستم ميباشد که جزو قطعات حياتی سيستم هستند و در تمام مدتی که شما با سيستم کار ميکنيد آنها نيز ناچار به کار کردن هستند اما شما ميتونيد با کارهای جزئی سيستم خود را کم صدا تر کنيد.
پيچها را سفت کنيد:
اگر يک پيچ که کاملا سفت نشده باشد يا کيس به خوبی بسته نشده باشد ميتواند يک سيستم کاملا ساکت را به سر صدائی همانند ماشين چمن زنی(!) تبديل کند. مطمئن شويد که تمام کارتها محکم در اسلاتهای خود بسته شده باشند و تمام کابل ها را در جای ايمنی محکم کنيد و مطمئن شويد که کيس خود را در جائی خوبی در اطاق قرار داده ايد. متاسفانه ممکن است پس از اتمام اين کارها متوجه شويد که طراحی ضعيف کيس باعث ايجاد سر و صدا گشته است. اگر کيس شما نيز از اينگونه کيس ها است شما ميتوانيد با استفاده از يک بسته نوسان گير (vibration dampening kit) مانند Dynamat's Xtreme Computer Kit به سر و صدای سيستم خود را کاهش دهيد. برای اطلاعات بيشتر ميتوانيد به سايت [url]www.dynamat.com[/url] مراجعه کنيد.
اگر سيتم شما روی ميز چوبی، کف پارکت يا هر جنس سخت ديگری است شما ميتوانيد موس پد های قديمی خود را بريده و زير پايه های کيس قرار داده و از ارتعاش سيستم جلوگيری کنيد و به اين وسيله هزينه ای را که برای خريد کيت لرزه گير کنار گذاشته ايد صرفه جوئی کنيد (اين کيت در آمريکا 30 دلار قيمت دارد)
فن سيستم:
يکی از راهها برای اينکه سر و صدای فن خود را کم کنيد اينست که سيستمی را انتخاب کنيد که نيازی به محصولات شرکت AMD نداشته باشد تا بتوانيد از فن کوچکتری برای cpu خود استفاده کنيد همچنين ميتوانيد از فنهای مرغوبتر و کم سر و صدا تر استفاده کنيد. البته قبل از تعويض فن دقت کنيد فن جديد به انداه فن قبلی سيستم شما را خنک کند.
هارد ديسک:
هر وسيله ای که با سرعت 7200 دور در دقيقه دوران کند به خودی خود سر و صدا ايجاد ميکند (چرخهای يک ماشين وقتی که با سرعت حرکت ميکند حداکثر 500 دور در دقيقه ميزند!). بهترين راه برای ساکت کردن يک هارد ديسک پر سر و صدا استفاده از عايقهای صوتی است. برای مثال Molex's SilentDrive يک جعبه پلاستيکی است که شما ميتوانيد هارد خود را درون آن قرار دهيد. و اين جعبه پلاستيکی مانع از انتشار صدای هارد ديسک ميشود.(New England Digital ) به آدرس ( [url]www.nedcomp.com[/url])يکی از شرکتهائی است که اين جعبه ها راتوليد ميکند.ديسکهای سخت در هنگام خواندن و نوشتن مقداری سر و صدا توليد ميکنند. برای کم کردن اين سر و صداها بطور مرتب هارد خود را defrag کنيد در بيشتر نسخه های ويندوز از مسير Start, Programs, Accessories, System Tools, Disk Defragmenter استفاده کنيد.اين کار سرعت دسترسی به فايلها رابيشتر کرده و باعث بهره وری بيشتر سيستم شما ميشود.
به گوش رسيدن صدای هارد در هنگامی که در حال خواندن چيزی از روی هارد و يا نوشتن بر روی آن نيستيد نمايشگر آن است که RAM سيستم شما پائين است و احتياج به ارتقا Ram خود داريد. در هنگامی که ram سيستم شما پر ميشود ويندوز اقدام به نوشتن اطلاعات اضافی بر روی هارد ديسک شما ميکند. با خريد يک ram ديگر هم سرعت خود را بالا برده و هم صدای سيستم خود را کم کنيد.
مکان قرار گيری سيستم:
همانطور که در بالا اشاره شد بعضی از صداها به دليل محل قرار گرفتن کامپيوتر ميتواند باشد در مورد محل کامپيوتر سعی کنيد به نور محيط و ميزان سر و صدا بيشتراهميت بدهيد و نه زيبائی آن.   
نویسنده : esfandiar baharloo ; ساعت ۸:٤٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٩ تیر ،۱۳۸٢